نهمین همایش ملی زمین‌شناسی‌مهندسی و محیط‌ زیست ایران- مقدمه
مقدمه

حذف تصاویر و رنگ‌ها

به نام خداوند دانا و توانا

بکارگیری دانش زمین شناسی مهندسی در طراحی و اجرای پروژه­های عمرانی، خصوصا سازه­ها و پروژه­های عمرانی بزرگ، سال­هاست که مورد توجه مهندسین قرار گرفته است. امروزه اهمیت و جایگاه دانش زمین شناسی مهندسی و محیط زیست در پروژه­های عمرانی کاملا مشهود است.

با اندک گذری در تاریخچه ساخت و ساز­های عمرانی در عهد حاضر نه تنها مثال­های خیلی زیادی از شکست پروژه­های عمرانی به علت عدم توجه به مسائل زمین شناسی مهندسی وجود دارد بلکه نمونه­های بسیاری از نقش دانش زمین شناسی مهندسی به عنوان تنها راه حل مشکلات پروژه­های عمرانی مشهود است. زمین شناسی مهندسی با در نظر گرفتن ویژگی های زمین و اثرات آن در پروژه های عمرانی، فهم دقیق و درستی از عوامل تاثیر گذار در پروژه­های عمرانی بزرگ را پیش روی مهندسین قرار می­دهد، از این جهت می­تواند راهکارهای مناسبی را جهت حل مسائل و مشکلات پروژه های عمرانی و یا کاهش خطرات ناشی از آنها، ارائه دهد.

با در نظر گرفتن اهمیت دانش زمین شناسی مهندسی در جامعه بشری، فراهم کردن محیطی مناسب به منظور ارائه آخرین دستاورد­ها و یافته­های علمی، بحث و تبادل نظر بین محققین، اساتید، دانشجویان و کارشناسان اجرایی امری ضروری است. لذا به دنبال برگزاری موفق 8 همایش زمین شناسی مهندسی و محیط زیست ایران و در راستای توسعه و شکوفایی علمی کشور، نهمین همایش زمین شناسی مهندسی و محیط زیست ایران توسط انجمن زمین شناسی مهندسی و محیط زیست ایران و دانشگاه خوارزمی برگزار می­گردد.

امید است با همکاری، مساعدت و کمک بخش­های مختلف علمی و اجرایی جامعه مهندسی، گامی موثر در جهت توسعه و شکوفایی علمی در کشور برداشته شود. 

نشانی مطلب در وبگاه نهمین همایش ملی زمین‌شناسی‌مهندسی و محیط‌ زیست ایران:
http://ireg.khu.ac.ir/find.php?item=1.50.16.fa
برگشت به اصل مطلب